СУМНІ ФРОНТОВІ ІСТОРІЇ

12096290_947877525269949_2998805266712394174_nМотаюся по фронтах. Ночую на сяк-так облаштованих, опалюваних буржуйками базах, з фронтовиками з різних підрозділів, “легальними” і “нелегальними”, для мене – випадковими знайомими, більшість з яких я, скоріше за все, ніколи вже не зустріну. Деякі обличчя і позивні запам’ятовую, деякі – ні. На згадку залишаються поганенькі спільні фото і розказані ними історії.

Всі ці історії чимось схожі одна на одну, в Фейсбуках про таке майже не пишуть, у ЗМІ – тим більше. Не поручуся, що кожен оповідач на сто відсотків розказує правду, але з сукупності цих історій вимальовується така картина… Правдива і страшна картина.

Хлопець 20-и років, воював в одному з добробатів з перших днів війни, пройшов Іловайськ та інші гарячі точки. Статусу УБД ніколи не мав і не збирався мати. Після розформування батальйону зібрався був у мирне життя, але, сидячи без копійки і ледь зібравши гроші на проїзд, зустрів випадково у транспорті свого однолітка з новенькою корочкою УБД, який їхав безкоштовно. Заговорив з ним, використовуючи фронтовий сленг – і миттєво зрозумів, що той “УБДшник” на війні не був і дня. Нині хлопець легалізовується в одну з фронтових бригад. Хоче повоювати ще і отримати УБД. Оскільки в армії він раніше ніколи не служив, влаштуватися на контракт не дуже й легко. Каже, що доведеться проходити якісь навчання, але нічого, навчиться якось, адже рік пробув на фронті.

Дядько за 50, родом з Криму. 11 місяців разом з товаришами воював нелегально – при одній з армійських бригад. (Якщо хтось не знає – це дуже розповсюджене явище). Жінка-медик, яка була з ними, для чогось зібрала ксерокопії їхніх документів і через власний довгий язик потрапила з цими документами в СБУ. Тепер дядькам загрожує тюрма – за те, що нелегально воювали. Мєнти сказали: “Ви ідіоти, не могли сказати, що у населеному пункті Х ви не воювали, а просто жили і пили горілку? Ну, не могли ви воювати, бо щодня були бухі. Бухати не заборонено”.
Їдучи туди, де ми познайомились, дядько попався ВСП – військовій службі правопорядку. Відбрехався, що ніде раніше не воював, після окупації Криму жив десь в центральній Україні у жінки, потім забухав, вона його вигнала, він купив собі беушну форму і поїхав в “зону”, щоб завербуватися на контракт у ЗСУ. Відпустили. Знову тепер воюватиме нелегально, бо за станом здоров’я на контракт його не візьмуть, а “так” – беруть залюбки, бо він не бухає – “підв’язав” багато років тому.

Таких історій – безліч. Я сама поза базою пересуваюся без жодної символіки на формі, а коли мене ловить ВСП, брешу, що я волонтер. Деякі наші носять шеврони інших, легальних підрозділів. Один попався – з таким шевроном, але без воєнника. Сказав, що рік воював у Правому секторі, а тепер перейшов до легального підрозділу, документи на оформленні, воєнник ось-ось видадуть. Прокатило. Поки що такі відмазки прокатують – якщо, звичайно, при тобі немає зброї або боєприпасів. Скоро вони перестануть прокатувати.

Все більше і більше старих солдатів зі знищених і напівзнищених батальйонів поодинці і маленькими групами йдуть у військкомати – намагаються потрапити на контракт у ЗСУ. Це не всім вдається – багатьох з різних причин відбраковують. Тоді вони шукають “кінці” на передку, щоб воювати нелегально. Більшість знаходять.

Ще історія. П’яні ЗСУшники затягнули за якийсь сарай місцеву дівчину і хотіли її згвалтувати. На її крики прибігли бійці з двох добробатів (легального і нелегального), дівчину врятували, її кривдникам спочатку прочитали лекцію на тему, як мають поводитися ті, хто на Донбасі представляє Україну та її армію, а потім – для затвердженя матеріалу – добряче побили.

П’яні армійці їхали потягом на ротацію і в тамбурі кинули гранату. Там була дитина. Інший хлопець, здається, теж ЗСУшник, кинув дитину на підлогу і накрив собою. Граната не вибухнула. Кидачів гранати затримала поліція. У пресу цей випадок не потрапив (навряд чи це було б можливим, якби гранату кинули добровольці).

Я зовсім не намагаюся сказати, що добровольці поводяться як герої, а ЗСУшники – як п’яні відморозки. Життя багатогранне, трапляється і навпаки. Мова про різне ставлення. Одних держава саджає, переслідує, заганяє у середовище “аватарів” або на нелегальне становище, інших оспівує як героїв і замовчує всі їхні гріхи.

Двох “аватарів” вигнали з передка за систематичну “синьку”. Їм дозволили переночувати на базі, бо куди ж їх подіти? Їх довго не могли вгамувати і покласти спати, всі тремтіли, що ось-ось приїде командир, побачить оце неподобство і всі отримають на горіхи. Врешті-решт “аватари” заснули. Приїхав командир, подивився на сплячих (запах перегару – по всій кімнаті), вилаявся і сказав, що коли протверезіють, знову забере їх на передок, бо люди ж потрібні, а де взяти тих, що не вживають?

“Аватар” поліз красуватися на дах блиндажу. Витанцьовував там і співав пісню. Йому кричали: “Злізь, ідіот, все прострілюється!”. Не зліз і отримав снайперську кулю – став трьохсотим. Герой війни, блін, поранений ворогом.

“Аватари” чистять зброю, не розрядивши її, і вбивають своїх товаришів. Або й просто – стріляють один в одного у п’яних сварках. Усі такі випадки, за старою військовою традицією, списуються на ворога. Від тотальної поразки рятує те, що по інший бік лінії зіткнення – такі самі “аватари”. У пресі тим часом бадьоро пишуть про зміцнення нашої армії.

Не можна тижнями і місяцями тримати армію на передку, без наступу і без відступу, на тих самих позиціях. Розкладається на складові фракції – на дрібну мародерку і запах перегару.

До речі, про статус УБД. Дуже багато людей нині його мають, деякі – цілком заслужено, деякі – ні. Саме через цих останніх, щоб не бути у їхньому товаристві, я не хотіла б цей статус собі і своїм товаришам. Мабуть, пізніше, при новій владі, треба буде запровадити новий статус – “Учасник Визвольної війни”, і давати його лише тим, хто справді заслужив. У тих, хто нині має УБД заслужено, будуть два статуси. Нічого страшного.

Олена Білозерська
Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s