Суспільне мовлення потребує заміни двигуна. На більш потужніший.

Суспільне мовлення потребує заміни двигуна. На більш потужніший.
Мовник має стати грандіозним явищем, а його очільник мусить згуртувати колектив, організувати роботу і зацікавити глядачів і слухачів новим, якісним продуктом.
Якщо говорити про рейтинг наших телеканалів , то станом на вчора, 17 листопада 2016 року ,за даними експертної групи Kwendi на основі Nielsen в пятірку найпопулярніших входили наступні: «Інтер» – 12,69%, «Україна» – 10,45%, «1+1» – 9,34%, СТБ -7,88%, «Новий канал»- 4,91%. Як ви зрозуміли, UA:Перший відсутній у цьому переліку. Його нема ні в десятці популярних каналів, ні в двадцятці, ні навіть в тридцятці. Глядачі більше дивляться телеканали «Сонце», «Піксель», «Бігуді». Це добовий рейтинг, але він більш менш об’єктивно відображає, що дивляться українці.
Чи кожен глядач знає топ-менеджерів, керівників найпопулярніших, успішних каналів? Ні. Мало хто може назвати бодай двох трьох. Зате Зураба Аласанію, президента НТКУ, який докерувався до нульового рейтингу каналу, знають усі. Його обличчя по всіх каналах, в Інтернеті, на всіх нарадах, “круглих столах”, конференціях , великого реформатора нахвалює дружня медіаспільнота. Це нездоровий піар особи, яка практично провалила творення Суспільного, довела до критичного стану як державне телебачення, так і Українське радіо. Медіаспільнота ( а це чомусь люди, з якими тусить Аласанія, прізвища всі відомі) бачить і хвалить великі справи З.Аласанії, тоді як суспільство має з того «нуль». А тисячі працівників телебачення і радіо, які не належать до високої касти медіаспільноти, опинилися в досить складних, я б сказав, критичних умовах. На межі виживання.
12208720_847297178725040_7627455980700132118_nЯк приклад викривленої подачі діяльності Зураба можна навести матеріал в інтернет виданні «Українська правда». В ньому йдеться про «загрозу надії на реформу», «втрату острівця свободи» і всяка така абстрактна нісенітниця. Але якщо б такі поважні медіаексперти об’єктивно і чесно оцінили діяльність З.Аласанії, то вона по кожному напрямі заслуговує на жирний круглий «нуль».
Контент. Завдання Суспільного мовника зацікавити суспільство. Нульовий рейтинг каналу свідчить, що під керівництвом З.Аласанії цього зробити не вдалося. Більш того, рейтинг знизився втричі. Зураб каже, що рейтинги його не хвилюють. (і дехто з медіа експертів також). Але це хвилює глядачів, з чиїх податків оплачуються не такі вже і малі суми, які виділяються на НТКУ. Для кого працює канал ? Для З.Аласанії і його прихильників? Позитивних змін в наповненні контенту, можливо, крім вигнання Поплавського не сталося. Якщо взяти будь-який день мовлення каналу до приходу Зураба і після , то ви побачите, що програмне наповнення раніше було нічим не гіршим, а то й інформативнішим. Передачі про літературу і видавництво, фольклорну музику, історію, спорт з Лазуткіним були і до приходу З.Аласанії. Програми-розслідування, які зараз з’явилися на каналі – аж ніяк не його заслуга. Ці проекти створенні продакшнстудіями за донорські кошти, а З.Аласанія просто наповнив ними ефір, бо власного подібного продукту зробити не зміг, не вмів чи не бажав. (каже, що на це не було коштів). Сьогодні в окремих фахівців і в так званої медіаспільноти виникли занепокоєння, що такі програми з якогось дива зникнуть з етеру першого каналу. Хоча цього не станеться, оскільки їх трансляція не зав’язана на особі Зураба. Зважаючи на цінність журналістських розслідувань в боротьбі з корупцією, вони обов’язково будуть на Суспільному. Навіть випуски новин на Першому ,за оцінками того ж «Детектормедіа» , не містять повноти висвітлення! Мене дивують заяви, що представників влади нібито «на крок не підпускають» до ефіру каналу, тоді як більшість згадувань про владу мають позитивний характер! (Може я щось пропустив, але хіба завдання Суспільного хвалити владу? Невже у нас така успішна ця влада? Ви ще платіжки не отримали?). Натомість висвітлення позицій опозиційних політичних сил суттєво, а то й зовсім обмежене. Нагадаю колишньому і майбутнім керманичам Суспільного мовлення, що в суспільстві є прихильники різних політсил і їхні інформаційні потреби також мають забезпечуватися. Навіть якщо ви люто ненавидите , наприклад, Ю. Тимошенко чи О.Ляшка. По-суті, ми побачили цензуру вже не так з боку влади, як з волі і бажання З.Аласанії і його команди. Ще один факт – це проповіді на каналі панотця московського патріархату, у той час як громадяни України є віруючими різних конфесій. А несе слово Боже глядачам Першого, як це не парадоксально, скандальний фігурант журналістських розслідувань. Як на мене, аморальна і гидотна людина. З якого дива така вибірковість? І така прихильність саме до Московського патріархату – п’ятої колони Москви? Чи як то кажуть, гроші – не пахнуть? А якщо я належу до іншої конфесії де мені подивитися проповідь представника моєї церкви? На комерційних каналах? Але ж Суспільне створюється не виключно для прихожан Московського патріархату, а для всього суспільства. Хіба ні?
Організаторські якості. Кожен з нас знає, що робота будь-якого підприємства, закладу, установи, організації значною мірою залежить від керівника. Якщо він має контакт, спілкується з колективом, ставить цілі, визначає методи як їх досягнути, підтримує, підтягує, заохочує, то колектив відповідає взаємністю, і ладен зробити неможливе. Мені було дивно чути оцінки, які давалися окремими “фахівцями” колективу НТКУ і Українському радіо – це «совок». Дивно чути, що невдоволення журналістів і всіх працюючих на ТБ і радіо – керівника «не колише». Мені видається, що З.Аласанія поводив себе на каналі не як частина злагодженого механізму, а як «хазяїн-барин». (Не можу збагнути – чому так? Це саме спостерігалося після приходу нового керівника на Українському радіо. І зараз дехто із керівників першого каналу радіо чомусь вважає, що він практично приватизував канал. Що це все його. І він на свій розсуд вирішує – кого з народних депутатів запрошувати до ефіру, а кого ні. Переконаний, з такими горе менеджерами потрібно прощатися. І чим швидше, тим краще). Зрозуміло, що є і «пріблєжонниє звьозди», які охоче співають дифирамби своєму «барину». Натомість профспілки і окремі філії в областях висловлювали недовіру З.Аласанії ,через той критичний стан, до якого довів мовника «реформатор». Саме тому я вже пропонував провести окреме засідання Наглядової ради, за участю Держкомтелерадіо, народних депутатів профільного Комітету Верховної Ради, щоб разом заслухати позицію колективу. Днями профспілка радіо (тобто , філії телебачення) звернулася з відкритим листом до премєр-міністра України В.Гройсмана з проханням підвищити зарплату працівникам. Критична ситуація виникла ще у травні. Зараз середина листопада…. http://stv.detector.media/…/profkom_ukrainskogo_radio_pros…/ Журналісти опинилися на межі виживання через бездіяльність та службову недбалість чиновників. Зураб Аласанія такими «дрібницями» не переймався.
Фінансово-господарський стан. Можливо ви бачили такий собі проморолик Богдана Кутєпова про З.Аласанію, з яким вони ,напевно, хороші друзі. «Пат Зураба,або Підвішений». https://www.youtube.com/watch?v=B1us5DCus_E Тональність відео, похмурі подекуди плани відеоряду добре передають той стан, до якого довів НТКУ «успішний менеджер». Як мінімум, на краще ситуацію точно не змінив. Повна розруха. Оскільки за три роки ми так і не побачили ні результатів аудиту, ні притомного звіту, говорити про деталі не беруся. Я з сумом дізнавався, що в обласних філіях не було коштів на бензин і журналісти мусили за свої кошти заправляти транспорт, аби виїхати на подію. Подібні труднощі матеріально характеру стали виникати і на радіо, відколи його приєднали до НТКУ , під керівництвом «успішного менеджера» З.Аласанії. Невідомо точно, на що пішли сотні мільйонів державних гривень, на що витрачалися донорські кошти західних партнерів. І перед тим , як «гучно гримнути дверима», було б непогано все-таки показати фінансовий звіт, а також декларації про доходи керівного складу НТКУ за час роботи в державній установі.
Прикро, але український народ вже має досвід того, як особа, в яку повірили, на яку покладали надії, тих надій не виправдала і розчарувала. Хвилею Революції Гідності на високі посади винесло чимало дивних людей. Які багато наобіцяли, але нічого, крім розрухи, суспільству не принесли. Те саме можна сказати про творення Суспільного мовлення. Як не крути, але З.Аласанії ні сіло ні впало довірили колосальні ресурси, як матеріальну базу, так і можливі обсяги фінансування. Три роки колотнечі і в результаті… пшик. Чи буває випробувальний термін у три роки? Ні. А йому дали. І за цей час він, попри беззмістовний піар, довів свою непридатність на ділі. Навіть законодавство про створення і функціонування Суспільного, яке так довго і гучно «клепала» медіаспільнота містить цілий перелік хиб. Принагідно, скажу детальніше і про це.дурнуватість обєднання радіо і телебачення також. Про безправність колишньої Національної радіокомпанії в статусі …філії НТКУ. Мій сьогоднішній посил полягає в тому, що НЕ МОЖНА не професіонала допускати до конкурсу на голову правління Супільного мовлення. Цей керівник покинув Перший канал з усіма «додатками» – філіями несподівано, напередодні Євробачення ( дуже відповідально, правда?), тому і шкодувати про це не треба. Не потрібно співати оди вдячності, виголошувати запросини назад, розповідати про те, що «все пропало», а зосередитися, проаналізувати, накреслити чіткий план, розробити концепцію, закотити рукави і до важкої праці. Створення справжнього Суспільного мовлення, а не його імітація, цього варте. Я впевнений, що до справи готові долучитися і професіонали, яких, на щастя, в Україні не бракує, які вже показали свою успішну роботу і реалізували цікаві рейтингові, суспільнозначущі проекти. На початку 2017 року , швидше за все у лютому, відбудеться конкурс на посаду голови правління ПАТ НСТУ. Нехай сміливі, чесні, витривалі менеджери, справжні професіонали прийдуть , пропонують, перемагають і творять Суспільне.

Вячеслав Козак
Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s